חשיבות הלכידות המשפחתית - foreverly

חשיבות הלכידות המשפחתית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
העולם הדיגיטלי מאפשר שיח מחודש, ורבים בעולם כבר משתייכים לקהילות שהוקמו סביבו.

לכידות וגיבוש המשפחה המורחבת

בעידן הנוכחי, בו קשרים חברתיים ומשפחתיים הופכים ליותר ויותר וירטואליים, נוצרת לא פעם תחושה של ריחוק בין בני המשפחה. לא מפליא הוא לכן שמחקרים מראים כי דווקא כעת גוברת הכמיהה למפגשים בהם מתקיימת נוכחות כל החושים, ולשיתוף בחוויות ובמחשבות מתוך מגע אמיתי.

חשיבות הלכידות המשפחתית

היעלמות החברה המסורתית, בה המשפחה היוותה גורם מלכד, יחד עם התגברות האמצעים הטכנולוגים, והתעצבות חברה אינדיבידואלית יותר, תורמים לקושי בגיבוש המשפחה.  ילדים גרים בחו"ל ומגיעים לעיתים רחוקות לבקר, נכדים נשאבים לאינטרנט וממעטים באינטראקציה, ופגישות בסקייפ ושליחת הודעות בווטסאפ מחליפות את שיחות הטלפון ואת המפגשים האישיים.  הללו ועוד, מקשים על  שמירת הלכידות המשפחתית, ותורמים להזנחת ההיכרות עם השורשים וההיסטוריה של המשפחה.

תחושת לכידות משפחתית נוצרת כאשר בני המשפחה חווים את עצמם כחלק מ"שבט" אחד בעל מכנה משותף אשר מקשר ביניהם.

ללכידות המשפחה יש ערך וחשיבות בהקניית תחושת קרבה והשתייכות. כאשר בני המשפחה חשים מגובשים ומלוכדים,  גוברת תחושה של חום ושל הנאה זה מחברתו של זה. לכידות  תורמת גם לחיזוק הזהות של כל פרט במשפחה, ומאפשרת לחוש גאווה במוצא, ובהיות האדם חלק מקבוצה אותה הוא מעריך ומכבד. כשהלכידות  המשפחתית גדלה, גוברת  האכפתיות זה כלפי זה, ומתבססת ההרגשה כי אנו יכולים להיות עצמנו ללא העמדות פנים. הלכידות  מאפשרת גם לשתף בקשיים, לבקש תמיכה, ולחוש בטחון שיהיה מי שיבוא לעזרתנו בשעת צרה.

 כיצד מחזקים לכידות משפחתית?

לכידות וגיבוש משפחתי נוצרים מעצם השהייה יחד,  אולם לתוכן של המפגש המשפחתי, יש משמעות, כיוון שהוא זה שמייצר את המכנה המשותף בין בני המשפחה.

אם כך, איך דואגים לתוכן שיהיה בעל ערך מגבש ומקרב?

  1. יצירתחוויות משותפות:   לא חייבים תמיד לחכות לאירועים גדולים  כמו חתונת בת הדודה, או ברית המילה של האחיין כדי להיפגש ולחוות רגע שבו כולנו מרגישים ביחד.   אפשר להיפגש ולהביט באלבומים  המשפחתיים, לשמוע את הסיפור שמאחרי התמונה, ולחלוק במה שמתעורר.  אפשר גם לצפות יחד בסרטים או בסדרות, לצאת לפיקניק משותף בחיק הטבע, לביקור בקיבוץ שבו גרו סבא וסבתא, להיפגש  לארוחה, או אפילו לבשל יחד את המאכלים הנהדרים של סבתא.
  1. הפגנת אכפתיות: התחושה שאני חשוב לבני המשפחה שלי, שמתעניינים בי ושחושבים עליי, היא משמעותית ומרכזית בגיבושה של המשפחה. לא מדובר בשאלה השגורה "מה שלומך?", אלא בהתעניינות אמיתית, במעשיו של בן המשפחה, במצב רוחו, בדברים שהוא זקוק להם וניתן לעזור לו בהם: התעניינות בשלום החייל, בלימודי הסטודנטית, בקשיי מחפש העבודה, במצבו של הגרוש הטרי, בהצלחה של האחיינית שפתחה עסק, וכדומה… כשאנחנו מתעניינים ומקשיבים באמת, אנו מקנים הרגשה של חום ושל בטחון לבני המשפחה, ומחזקים את הקשר בינינו.
  1. הכרות עם ההיסטוריה המשפחתית: דרך היכרות זו לומדים  בני המשפחה על הדומה והשונה ביניהם, ומרחיבים את הזיקה כלפי ההסטוריה של משפחתם.   מי היו אבות אבותיי? מאין הגיעו? על שם מי אני נקרא?  איך סבא וסבתא הגיעו לארץ? ממי הגיע הכישרון המוזיקלי שיש במשפחה? וכדומה. סיפורים הקשורים בשורשי המשפחה, תורמים לגיבוש הזהות של הפרט ולתחושת היותו חלק מהשרשרת המשפחתית.  כשהדורות הצעירים שומעים איך סבא וסבתא שלהם הכירו, עם איזה קשיים הם התמודדו, ואיך הצליחו להגיע לאן שהגיעו, מתעוררת גם  "גאוות היחידה".
  1. יצירת מטרה משותפת: כאשר בני משפחה רבים ככל האפשר מתגייסים למען מטרה משותפת, נוצרות אינטראקציות שנועדו לקידום המשימה. בתהליך נוצרות הכרויות קרובות, ומתגבשים דפוסי פעולה משותפים המובילים לתמיכה הדדית. כך, ארגון  יום-הולדת 80 לסבתא, יצירת קליפ משותף,  ארגון מסע שורשים, יצירת ארכיון תמונות משפחתי, התגייסות למען בן משפחה במצוקה, –  כל אלו תורמים למשפחה מלוכדת, המתמודדת טוב יותר עם לחצים ומתחים,  ומתאוששת מהר יותר מאסונות וממשברים.

אודות

עמותת FOREVERLY נוסדה על מנת להעניק מענה רחב ומגוון המותאם לכל אדם באשר הוא, בתחום המורשת האישית וההנצחה. העמותה הוקמה בעקבות חווייה אישית של מיכל בלקין היזמת, בה איבדה את דודתה אביגל קורח ז"ל.
עמותת FOREVERLY היא עמותה רשומה בישראל ללא כוונת רווח.

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו

רישום לניוזלטר

צעד קטן ל ……

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן