בעולם החדש מעזים לדבר על המוות - foreverly

בעולם החדש מעזים לדבר על המוות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
העולם הדיגיטלי מאפשר שיח מחודש, ורבים בעולם כבר משתייכים לקהילות שהוקמו סביבו.

חובות, בירוקרטיות, פרידות, משבר אמצע החיים, פיטורים – עם כל הטרגדיות הללו, גדולות כקטנות, אנחנו נאלצים להתמודד כבני אדם בחברה המודרנית. הם מדוברים רבות, גם במסגרת אינטראקציות בין אישיות וגם במדיות השונות שמציעות שלל פתרונות וכלים להתמודדות.
אבל את הקושי הוודאי ביותר, שקיים מאז ומעולם, אותו כולנו נחווה בשלב כזה או אחר, המוות – אותו האנושות מרבה להדחיק. ואין זה פלא. המפגש עם המוות הוא קשה, אובדן הוא כאב שאין שני לו, והמחשבה על המוות שלנו עצמנו היא בלתי נתפסת.
וכמאמר האמרה הרווחת – הדרך הכי טובה להיות מאושר היא להדחיק את הבעיות שלנו.
אבל האם באמת כך הדבר?
השנים האחרונות שהביאו לחיינו את הרשתות החברתיות והפכו את העולם לכפר גלובלי, הפיגו במידת מה את הטאבו סביב השיח על המוות, כשתנועה מתעוררת וגדלה של אנשים וקבוצות החלו להקים מיזמים סביב הנושא כשהם קוראים לשיח פתוח ומאפשר בעניין.
ארה"ב הייתה בין הראשונות להניף את הדגל, כאשר מספר עובדים בשירותי הבריאות והרווחה במדינה הקימו מיזם אינטרנטי שכבר סחף אחריו אלפי בני אדם – ונקרא, בתרגום מילולי – "ארוחת ערב בעניין המוות" (Death Over Dinner). המיזם קורא למשפחות להתקבץ סביב שולחן ארוחת ערב ולנהל שיח פתוח וכן על המוות, שהיה או שעתיד לבוא, עם האדם שמתקרב אל סוף חייו, מתוך נקודת הנחה כי הדבר יאפשר הבנה מעמיקה יותר של רצונותיו ויחסוך קושי רב בקבלת החלטות מצד המשפחה לאחר מותו. האתר מספק חומרי קריאה וצפייה משותפת, ואף מציע מן תסריט לערב שכזה, מותאם לאדם המבקש אותו, כדי להקל עליו למצוא את המילים הנכונות. המיזם מאפשר בנוסף השתייכות לקהילה ההולכת וגדלה, ותמיכה מאלו שהתנסו ומתנסים בחוויה המיוחדת.
קהילה נוספת שתפסה תאוצה ורשימת חבריה הולכת וגדלה, הוקמה בשנת 2011 בבריטניה, ומציעה רעיון דומה, נקראת "Death Caffe". גישתה מעט שונה שכן היא קוראת לאנשים, גם זרים, להיפגש ולשוחח על מוות מתוך מקום של שאיפה לחיים טובים ומלאים יותר, ולשפר את מערכות היחסים בחייהם תוך שהם מעבדים יחד את הפחדים והחששות סביב המוות. כל המעוניין יכול להצטרף ולהיות שגריר של העמותה, לדברר אותה בתקשורת ולארח מפגשי Death Cafe בביתו, לאחר שעבר את התדרוך האינטרנטי שהיזמים מחייבים לעבור.
אם כן, בחברה מתקדמת ופתוחה כמו זו שאנו חיים בה, המאפשרת נגישות כמעט בלתי מוגבלת למידע והזדמנויות רבות ופשוטות ליצירת אינטראקציות וקשרים עם אנשים חדשים באמצעות המדיות הדיגיטליות, הבשילו התנאים לכדי מהפך גם בתחום היחס למוות. אין זה פלא שהטאבו סביב הנושא מתחיל גם הוא להתמוסס ואנשים רבים מוצאים הזדמנות בדמות יוזמות כמו אלו לחלוק בהן את מחשבותיהם ורגשותיהם הלא מדוברים דיין על המוות ולמצוא מקום לשיתוף ונחמה.

אודות

עמותת FOREVERLY נוסדה על מנת להעניק מענה רחב ומגוון המותאם לכל אדם באשר הוא, בתחום המורשת האישית וההנצחה. העמותה הוקמה בעקבות חווייה אישית של מיכל בלקין היזמת, בה איבדה את דודתה אביגל קורח ז"ל.
עמותת FOREVERLY היא עמותה רשומה בישראל ללא כוונת רווח.

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו

רישום לניוזלטר

צעד קטן ל ……

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן